לבחור בהקשבה נקייה

עלבון 2
איך לצאת ממעגל העלבון
פברואר 8, 2016
apple-256261_1280
פרדוקס הידע
פברואר 25, 2016

לבחור בהקשבה נקייה

הקשבה

לאחרונה, הייתי עד לאנשים כועסים. לכל אחד ואחת מהן הייתה סיבה מוצדקת (לטענתם) לאותו כעס. חלקם אפילו מצאו הצדקה רוחנית לכעס. למשל, אחת כתבה לי : "למדנו שנינו שחשוב לתת לרגש הזה להיות…לכן אני לא רוצה להצטדק או להיות נחמדה.." . אני בוחר להציג את תפישתי בעניין. תפישה, שנשענת על מורים רוחניים שונים, תפישה שמיושמת בהצלחה בשיטת התדר.

חשוב להקשיב לרגש ולא להדחיקו, או להכחישו. נשאלת השאלה מה זה להקשיב לרגש?

חשוב לתרגל הקשבה נקייה. מה זאת הקשבה נקייה ? זו הקשבה באמצעות ההוויה שלנו. הקשבה שלא נשאבת לדרמה המתחוללת במוחנו ואסביר:

אפשר להקשיב לרגש (למשל לכאב) שעולה. הכאב מייצר מחשבות שרוטטות בתדר הדומה לו. מחשבות אלו, ניזונות מהכאב וגם מזינות את המשך גדילתו. אלו מחשבות שיפוטיות, מחשבות המייצרות כעס, עלבון, האשמה וכד'. המאפיין של מחשבות אלו, שהן סוגרות ומצמצמות את האפשרויות (למשל: זה בגללו/ בגללי/ בגללינו; מגיע לו/ להם/ לנו; איזה מטומטמים, הלוואי שיקרה להם …. וכד') האוטומט שלנו גורם לנו להזדהות עם המחשבות הללו ולחשוב שהן שלנו. הן לא שלנו !!!!

אנחנו הוויה שמעבר למחשבות …. המחשבות הללו הן מחשבותיו של גוף הכאב שלנו, שניזון מניסיון העבר שלנו והן מייצרות כאב נוסף המייצר מחשבות נוספות המייצרות כאב נוסף וחוזר חלילה. הגלגל הזה לא נפסק וממשיך להגדיל את גוף הכאב.

כעס אינו מעיד על שחרור גוף הכאב. להיפך, הוא מעיד על הגדלתו.

יש אופציה אחרת – הקשבה נקייה.  למה הכוונה? אנו מעלים את רמת התודעה שלנו מעבר למחשבות ויודעים שאלו לא המחשבות שלנו. אנו לא מזדהים עם המחשבות. אנו מרגישים את הרגש שייצר אותן ושוהים בו, אבל לא נותנים לדרמת המחשבות להתאחד עם מי שאנחנו. אז מתרחש משהו מופלא … המחשבות מתרוצצות ומשלא האמנו להן הן חולפות. מה נשאר במקומן ? מה שהיה שם כל הזמן ברקע שלווה עדינה של ההוויה שלנו, של הנוכחות שלנו.

כאשר אנחנו מקשיבים הקשבה נקייה, אנו מצמצמים את גוף הכאב שלנו ולא מגדילים אותו. באותו שבריר שנייה של תודעה, שאנחנו והמחשבות הללו הן לא אחד, נולד חופש בחירה. הבחירה, האם לפעול באוטומט המוכר ולהגדיל את גוף הכאב. או לבחור בהקשבה נקייה ולצמצמו .

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

nineteen − 13 =